BAYRAM ÇÖREĞİ (KAHKE)...


             BAYRAM ÇÖREĞİ (KAHKE) ...
  1 KG. UN
  1 BÜYÜK SU BARDAĞI SÜT
  1 PAKET  MARGARİN(BEN YARIM PAKET MARGARİN KULLANDIM GERİSİ SIVI YAĞ)
  2,5 SU BARDAĞI ŞEKER( 2 DE OLABİLİR)
  BAHARAT(ÇÖREK BAHARATI-TARÇIN,ZENCEFİL,KARANFİL,DAMLA SAKIZI,..)
  1 PAKET İNSTANT MAYA
  KARBONAT.
   
    BÜTÜN MALZEMALER KARIŞTIRILIR.15 DAKİKA BEKLETİLİR.DAHA SONRA VARSA KAHKE KALIBIYLA YOKSA BAŞKA BİR KALIPLA ŞEKİL VERİLİR.ISLATILMIŞ SUSAMA BATIRILIP TEPSİYE DİZİLİR.
   AFİYET OLSUN....
   
    BU TARİF,ANNEMİN ARKADAŞI BENİM DE ÇOK SEVDİĞİM GÜZİN SARIKAYA TEYZEME AİT.BİLİYORSUNUZ İSKENDERUN'LUYUM.ANNEANNEMLERİN YAYLADA EVLERİ VAR.ÇOCUKLUĞUMUZ YAZLARI HEP ORADA GEÇTİ.TEMİZ HAVA.DOĞAL GIDALAR.BESTE'DE GÖRSÜN DİYE İKİ SENEDİR UĞRAMAYA ÇALIŞIYORUZ.HER NE KADAR 2-3 GÜN OLSA BİLE,O ÇAM KOKUSUNU ALMASI BİRAZDA OLSA İÇİMİ RAHATLATIYOR.

   İSKENDERUN,ANTAKYA VE CİVARINDA BU ÇÖREK BAYRAM ÖNCESİ YAPILIR.BAYRAMLARDA ZİYARETE GELENLERE TATLI DIŞINDA ÇAY İLE BU ÇÖREK DE İKRAM EDİLİR.BAHARATI ORALARDA HAZIR KARIŞIK SATILIR.EĞER İSTEYEBİLECEĞİNİZ BİRİLERİ VARSA MUTLAKA EDİNİN.BAŞKA KURABİYELERDE DE KULLANILABİLİR.AYRICA İNTERNETTEN DE    http://www.yoresel-urunler.com/urun_detay.asp?pid=10643 BU ADRESTEN ALABİLİRSİNİZ.KÖMBE BAHARATI OLARAK TA GEÇER.

 YİNE DAHA ÖNCE YAPTIĞIM KAHKE,BAYRAM ÇÖREĞİ,MAMUL,GEREBİÇ TARİFLERİNİDE İNCELEYEBİLİRSİNİZ.
  
GÜZİN TEYZEME ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM TARİF İÇİN.VAZGEÇİLMEZLERİM ARASINDA.DENERSENİZ  SONUÇLARINIZI PAYLAŞMANIZI İSTERİM.GÖRÜŞMEK ÜZERE.
 SEVGİYLE KALIN-MUTLU KALIN... 


   

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !